Dziś jest poniedziałek, 6 maj 2024. Imieniny: Judyty, Juranda

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Palmową Męki Pańskiej 2024 r.

Ogłoszenia duszpasterskie na 24 marca 2024 r.
1. Dziękujemy wszystkim, którzy w miniony piątek uczestniczyli w Drodze Krzyżowej ulicami naszej parafii oraz przez 9 dni modlili się podczas nowenny do bł. Rodziny Ulmów. Dzisiaj przypada 80 r. ich męczeńskiej śmierci a zarazem Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Jutro a więc w Wielki Poniedziałek podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 nastąpi uroczyste wprowadzenie do naszej świątyni relikwii bł. Rodziny Ulmów, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy a szczególnie rodziny, małżonków z dziećmi, bo to im przede wszystkim patronuje rodzina Ulmów. Na małym stoliku obok gazet znajdują się bezpłatne książeczki oraz obrazki, które mogą nam posłużyć w modlitwie za wstawiennictwem bł. Rodziny Ulmów. Kto ich jeszcze nie ma, zapraszamy do pobrania.

2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, czyli czas szczególnych dni naszej wiary
a przede wszystkim Triduum Paschalnego, czyli Wielkiego Czwartku, Piątku, Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Choć nie obowiązuje nas obecność w czwartek i piątek pod rygorem przekroczenia przykazania, to gorąco zachęcamy, aby przeżyć każdy z tych dni w zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem i uczestnicząc w liturgii. W Wielki Czwartek dziękujemy Bogu za sakrament Eucharystii oraz kapłaństwa; w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy Świętej
i gromadzimy się na szczególnej liturgii wielkopiątkowej. Zarówno w Wielki Czwartek, jak
i w Wielki Piątek rozpoczęcie liturgii o godz. 19.00. W sobotę również nie sprawuje się Mszy Świętej, ale święcimy pokarmy na stół wielkanocny od godz. 9.00 do 13.00 włącznie, co pół godziny. Liturgia Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się w sobotę o godz. 21.00. Jest to najdłuższa i najpiękniejsza liturgia w ciągu roku. Prosimy, aby przynieść na tę liturgie świece i zabezpieczyć je przed wylaniem wosku, ewentualnie można także przynieść krzesełka turystyczne, aby nie stać przez tak długi czas podczas liturgii. Msze Święte w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny, tak jak w każdą niedzielę. Tegoroczne obchody Triduum Paschalnego rozpoczynają w naszej Ojczyźnie 9-cio letnią nowennę przed Jubileuszem 2000 lat Odkupienia, który będziemy obchodzić w 2033 r.

3. W czasie Triduum Paschalnego zapraszamy do pogłębionej osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Mogą nam w tym pomóc modlitewniki oraz Pismo Święte znajdujące się w ławkach. W tym roku chcielibyśmy zaproponować nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu począwszy od Wielkiego Czwartku, aż do Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego w Wielką Sobotę. Jeśli byłyby chętne osoby, do adoracji w nocy z czwartku na piątek oraz z piątku na sobotę, to prosimy o zapisanie się na liście wyłożonej na stoliku obok gazet. Jeśli nie będzie chętnych, adoracja potrwa do północy zarówno w czwartek, jak i w piątek – o tym poinformujemy podczas zakończenia liturgii w poszczególne dni. Ponadto w Wielki Piątek i Wielką Sobotę zapraszamy na poranne modlitwy tzw. Godziny Czytań i Jutrzni o godz. 8.00.

4. Zachęcamy, aby przed świętami przystąpić do sakramentalnej spowiedzi, aby je przeżyć w stanie łaski uświęcającej. Dodatkowa możliwość spowiedzi w naszym kościele w czwartek i piątek w godz. 22.00 – 24.00, natomiast w szczecińskiej katedrze z piątku na sobotę spowiedź będzie przez całą noc. Dzieci oraz rodziny, które zbierały Jałmużnę Wielkopostną do skarbonek w domu, prosimy o ich przynoszenie do zakrystii.

5. W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły, tj. dla osób w wieku 18-60 lat są to trzy posiłki w ciągu dnia, z których tylko jeden do syta, natomiast młodzież od 14 do 18 r. życia i osoby powyżej 60. r. życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – chyba, że ktoś nie może z racji na wskazania lekarskie. Zachęcamy, aby także młodsze dzieci wprowadzać w te praktyki postne. W piątek o godz. 15.00 odbędzie się ostatnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz rozpoczniemy nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia.

6. Jutrzejszy dzień to także Dzień Świętości Życia, podczas którego dziękujemy Bogu za dar naszych narodzin. Podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 będzie można podjąć 9-cio miesięczną modlitwę w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone, podejmując Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego z racji liturgicznych, będzie obchodzona po zakończeniu oktawy Zmartwychwstania Pańskiego, tj. 8 kwietnia. Jutro przypada także dzień imienin ks. proboszcza, którego osobę i posługę polecamy modlitwie parafian.

7. Na stoliku obok gazet znajdują się niewielkie książeczki dla dorosłych omawiające podstawowe zasady zachowań osób wierzących, tzw. przewodnik po dobrych obyczajach oraz dla dzieci, omawiające poszczególne rzeczy, które znajdują się w kościele. Poza tym dla dzieci jest książeczka o bł. Rodzinie Ulmów oraz kolorowanki o tematyce religijnej, patriotycznej, kulturowej i historycznej. Zachęcamy do nabywania i pracy z dziećmi. Ofiary za książeczki
|i kolorowanki prosimy składać do puszka na ofiary za gazety.

8. Na stoliku obok wejścia do zakrystii, są do nabycia świece CARITAS oraz kartki świąteczne.

9. Polecamy prasę katolicką. Tygodnik NIEDZIELA pisze o tym, jak właściwie przeżyć Triduum Paschalne, natomiast GOŚĆ NIEDZIELNY zawiera dodatek w postaci medytacji na Wielki Tydzień. Poza tym dla młodzieży i dorosłych jest nowy numer czasopisma „Trwajcie w miłości” oraz dla dzieci starszych „Mały Gość Niedzielny”.

10. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz złożone ofiary. Jednocześnie wszystkim wiernym, życzymy głębokiego przeżycia przyjęcia relikwii bł. Rodziny Ulmów oraz doświadczenia mocy i miłości Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego.