
Dziś jest
wtorek,
15 lipiec 2025. Imieniny:
Włodzimierza, Henryka
Nasz pasterz przyjmuje paliusz
2025-06-28
W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, papież Leon XIV pobłogosławi i nałoży paliusze nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: abp Adrian Galbas SAC, abp Wiesław Śmigiel i abp Zbigniew Zieliński.
13 września 2024 roku arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim został mianowany bp Wiesław Śmigiel, 4 listopada ubiegłego roku nowym metropolitą warszawskim został abp Adrian Józef Galbas SAC, a 19 marca 2025 roku nuncjatura apostolska w Polsce ogłosiła decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu arcybiskupem metropolitą poznańskim bp. Zbigniewa Zielińskiego. Swoje metropolie arcybiskupi objęli kolejno: 26 października 2024 roku, 14 grudnia 2024 roku i 1 maja 2025 roku.
Nowi metropolici z Polski otrzymają od Ojca Świętego Leona XIV paliusze w najbliższą niedzielę, 29 czerwca, wśród grona metropolitów z całego świata. Uroczysta Msza Święta, podczas której Papież pobłogosławi paliusze i osobiście nałoży je na ich ramiona, rozpocznie się w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie o godz. 9.30.
Paliusz to biały wełniany pas zakładany na ornat, ozdobiony równoramiennymi krzyżami. Symbolizuje szczególną więź między papieżem a metropolitami na całym świecie.
Paliusz, noszony przez każdego metropolitę, w tym papieża jako biskupa Rzymu, to element stroju liturgicznego, który jest symbolem władzy arcybiskupiej, a przede wszystkim wyrazem jedności metropolitów na całym świecie z następcą św. Piotra. To biały pas okalający ramiona, z dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi, który papież oraz metropolici zakładają podczas ważnych uroczystości, ale tylko w granicach swoich diecezji.
Paliusz jest utkany z wełny owiec i jagniąt, co symbolizuje zagubioną owcę, którą Chrystus bierze na ramiona, by przyprowadzić ją z powrotem do owczarni. Na paliuszu metropolitów widnieją czarne, a na paliuszu papieża czerwone krzyże.
Wełna, z której są tkane paliusze, pochodzi od dwóch owieczek, które są błogosławione 21 stycznia w uroczystość św. Agnieszki w rzymskiej bazylice św. Agnieszki za Murami.
(na podstawie www.kuria.pl)