Dziś jest wtorek, 28 wrzesień 2021. Imieniny: Luby, Wacława

Maj - miesiąc poświęcony Matce Bożej

2021-05-01
Maj - miesiąc poświęcony Matce Bożej
W miesiącu maju, gromadzimy się na nabożenstwach majowych ku czci Matki Bożej Loretańskiej. Zachęcamy do uczestnictwa w tych nabożeństwach, podczas których wsłuchujemy się w nauczanie Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Nabożeństwa majowe są odprawiane w naszym kościele codziennie o godz. 17.30. W polskiej tradycji, w wielu regionach istnieje zwyczaj modlitwy przy figurach i krzyżach przydrożnych, gdzie śpiewa się pieśni maryjne oraz Litanię Loretańską do NMP.
Kult Pani Loretańskiej w Polsce sięga już XV w., kiedy to wyruszyły z naszego kraju pierwsze indywidualne pielgrzymki do Loreto we Włoszech. Ich popularność wzrastała w XVI i XVII w., zwłaszcza w czasach potopu szwedzkiego ? głównie po cudownej obronie Jasnej Góry w 1655r. Właśnie w tym okresie miały miejsce słynne śluby lwowskie Jana Kazimierza Wazy, w których ogłosił on Maryję Królową Korony Polskiej. W XVII w. wybudowano wiele okazałych świątyń dedykowanych Matce Bożej Loretańskiej. W licznych miejscach ? tak jak w kaplicy loretańskiej na warszawskiej Pradze ? ufundowano repliki Świętego Domu. W całej ojczyźnie zakładano bractwa głoszące ideę niewolnictwa Maryi. Do jednego z nich należał sam król Władysław IV. Podobizna Matki Bożej Loretańskiej widniała nie tylko na medalikach noszonych przez ludzi, ale także na szlacheckich szablach , m. in. na szabli Jana III Sobieskiego. Pod koniec zaborów i w pierwszych latach niepodległości , pod wpływem nowych objawień maryjnych ? chociażby w Gietrzwałdzie w 1877roku ? wielkie uroczystości ku czci Madonny ściągały dziesiątki, a niekiedy nawet setki tysięcy ludzi, przeradzając się w wielkie religijne manifestacje.