Dziś jest wtorek, 11 maj 2021. Imieniny: Igi, Miry

Światowy Dzień Chorych i sakrament namaszczenia chorych

2021-02-11
Światowy Dzień Chorych i sakrament namaszczenia chorych
11 lutego obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Chorych ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Przy tej okazji warto przypomnieć po krótce, czym jest sakrmanet namaszczenia chorych i komu się go udziela.
Sakrament namaszczenia chorych należy - podobnie jak sakrament pokuty i pojednania - do sakramentów chrześcijańskiego uzdrowienia. Udzielany jest osobom chorym w nadziei uzdrowienia oraz umocnienia w przeżywaniu choroby i cierpienia. Należy stanowczo unikać określenia "ostatnie namaszczenie". Dla osób, których życie dobiega końca przeznaczona jest Komunia Święta w formie tzw. Wiatyku, połączona ze spowiedzią świętą, absolucją generalną - czyli rozgrzeszeniem na wypadek śmierci oraz z udzieleniem sakrmentu namaszczenia chorych i wyznaniem wiary. W związku z tym ważne jest, aby wezwać kapłana z posługą sakramentalną do osoby chorej, dopóki jest świadoma.